Kiedy oglądamy brytyjskie seriale czy filmy, Londyn zazwyczaj pokazany jest tylko z jednej perspektywy – zachodniej części metropolii. Oczywiście nie powinno to być aż tak zaskakujące, zważając na to, że główne ikony londyńskie znajdują się w tej, niezrównanie eleganckiej, części miasta – znajdziemy tu siedzibę rodziny królewskiej, Buckingham Palace, mosty, takie jak sławny Tower Bridge, katedrę Westminster Abbey, zegar Big Ben, młyn London Eye… Są to obrazy, z którymi większość z nas kojarzy sobie Londyn.

londyn 1

Tower Bridge możemy zobaczyć w filmach takich jak Bridget Jones, Mission Impossible czy Tomb Raider.

Jednak podczas wizyt w Londynie nie należy zapominać o niesamowicie interesującej, wschodniej części miasta, zwanej też East End. Będzie ona szczególnie urokliwa dla ludzi interesujących się sportem, sztuką lub historią. Dlaczego? Już wyjaśniamy.

1. Sport – olimpijski i nie tylko

Może nie wszyscy o tym pamiętamy, ale wschodni Londyn był organizatorem igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Stadion królowej Elżbiety II, jak i wioska olimpijska i otaczający je park olimpijski, wybudowane zostały we wschodniej dzielnicy stolicy, Stratford. Jest ona również miejscem, w którym w 2011 roku wybudowane zostało największe centrum handlowe w Europie – Westfield Stratford City.

londyn 2

Widok na centrum Stratford ze schodów prowadzących do centrum handlowego Westfield.

Powyższe inwestycje przyczyniły się do ustanowienia Stratford jako znaczącej konkurencji dla dzielnic zachodnich i centralnych, w których znajdują się mekki fanów piłki nożnej – na przykład Wembley – oraz miejsc takich, jak Oxford Street, cenionych sobie przez fanów jednego z najdroższych sportów na świecie – zakupów.

londyn 3

Masywne centrum handlowe Westfield w dzielnicy Stratford.

 

londyn 4

Widok na basen olimpijski królowej Elżbiety.


2. Sztuka – konwencjonalna i nie tylko

Ci z nas, którzy zainteresowani są sztuką, znajdą interesujące wystawy nie tylko w National Portrait Gallery w centrum, czy Saatchi Gallery w zachodniej części Londynu. Wschód brytyjskiej stolicy ma do zaoferowania kilka miejsc dla koneserów sztuki. Jednym z nich jest Whitechapel Gallery. Założona w 1901 roku galeria organizuje często odważne i progresywne wystawy, w tym prezentując sztukę polskich artystów, na przykład Tomasza Kantora, czy Wilhelma Sasnala.

londyn 5

Galeria sztuki Whitechapel, zaraz obok stacji metra Aldgate East.

Do tego we wschodnim Londynie znajdziemy masę eksponatów sztuki o innej naturze – ulicznej. Dzielnice, takie jak Shoreditch czy Dalston, znane są z budynków o kolorowych ścianach, znajdujących się na niemal każdym kroku.

 

londyn 6

Kolorowe dzieła są jednymi z bardziej imponujących w środowisku ulicznym.

 

londyn 7

Niektóre z dzieł wyglądają szczególnie ciekawie pod pewnymi kątami.


 

londyn 8

Znajdzie się tez coś dla fanów zwierząt i stonowanej kolorystyki.

3. Historia – wpływy rzymskie i nie tylko

Jednym z najpiękniejszych budynków zainspirowanych rzymską architekturą w Londynie znajduję się we wschodniej części stolicy. Mowa o Queen’s House, czyli Domu Królowej, znajdującym się w Greenwich i będącym częścią kompleksu Royal Museums Greenwich. Budynek ten został wybudowany na początku XVII wieku dla Anny Duńskiej, żony króla Jakuba I. Queen’s House zaprojektowany został przez Inigo Jones’a, który zainspirowany był włoskim architektem Andreą Palladio. Projekt Jones’a to pierwszy w Anglii budynek zbudowany w stylu klasycznym, wywodzącym się z architektury rzymskiej.

londyn 9

Jedno ze skrzydeł Queen’s House.

 

londyn 10

Frontowe wejście do Domu Królowej w Greenwich.


Życie gangsterskie zazwyczaj kojarzone jest bardziej z południem Włoch, niż wschodem Londynu, a jednak ta część angielskiej stolicy może (nie)pochwalić się swoją własną historią mafijną. Za najsławniejszych gangsterów żyjących i działających w Londynie uważani są bliźniaki Ronnie i Reggie Kray, tak zwani „The Krays”. Urodzeni i wychowani w dzielnicy Hoxton, swoje młode lata spędzili na podbijaniu wschodniego Londynu i zamieszani byli w wymuszanie haraczu, pranie pieniędzy, handel narkotykami i sporą liczbę zabójstw. W roku 1968 The Krays zostali skazani na dożywocie.

londyn 11

Jedno z najsławniejszych zdjęć The Krays, znane wielu Brytyjczykom. Tutaj na pierwszej stronie gazety Daily Mail z 1969 roku.

 

Pomimo szemranej sławy, bliźniaki mają swoich fanów do dziś – przykładem jest tegoroczny film „The Legend” (Legenda) z Tomem Hardym grającym obu Kray’ów w roli głównej, który w pewien sposób romantyzuje ich historię. Film kręcony był we wschodnim Londynie, między innymi w pubie The Blind Beggar, w którym The Krays popełnili jedno ze swoich ostatnich zabójstw. Pub jest otwarty do dziś i znajduje się w pobliżu stacji metra Whitechapel.

 

londyn 12

Pub The Blind Beggar, czyli Pub pod Ślepym Żebrakiem – miejsce jednej z ostatnich zbrodni popełnionych przez The Krays.

 

Mamy nadzieję, że ten post zainspirował Was do odwiedzenia wschodniego Londynu – pamiętajcie, że powyższe propozycje to tylko zalążek interesujących miejsc do odkrycia w rejonie East End!

Autor: Marta Zając