Ważnym celem Festiwalu Kultury Podróży ŚwiatoPogląd jest uczenie świadomego podróżowania w oparciu o tolerancję międzykulturową oraz kompleksowe przybliżenie uczestnikom trzech wybranych państw.
W tym roku będą to Gruzja, Kolumbia i Maroko.
W programie prelekcje, dyskusje, warsztaty, pokazy, wystawy oraz koncert finałowy.

Dlaczego Gruzja?

„Turyści pytają mnie, czy jest tu bezpiecznie, czy są bandyci, najemnicy? Mam niezły ubaw – mówi Giorgi. – Tym, którzy od razu z lotniska jadą na Drogę Wojenną, wydaje się, że mój kraj to dziura zabita dechami. Potem docierają do Tbilisi czy Batumi i robią wielkie oczy. Ta niby dziura jest dziś w pierwszej dziesiątce najszybciej rozwijających się krajów świata!”

Radosław Żydonik, Toast z Dżygitem, „Voyage”

Dlaczego Kolumbia?

„Przeciętnemu Kowalskiemu Kolumbia kojarzy się z narkotykowymi kartelami. No, może jeszcze z plantacjami kawy, znacznie rzadziej z Shakirą, a już zupełnie sporadycznie z Gabrielem Garcíą Márquezem. Ten południowoamerykański kraj to przykład tego, do jakiego stopnia patrzymy na świat przez pryzmat stereotypów”.

Bartłomiej Mayer, Praktyczny jak Kolumbijczyk, „My Company” 9/2016

Dlaczego Maroko?

„Niektóre z zachodnich uprzedzeń o Marokańczykach, nieco złagodzone pochwałą marokańskiej gościnności i umiłowania wartości rodzinnych, przetrwały do dziś. Część osób uważa, że Marokańczycy są szowinistami i hedonistami, jednak biorąc pod uwagę etniczną różnorodność tego narodu, można tę opinię uznać za naprawdę szkodliwy stereotyp”.

Kamil Olesiak, Życie w Maroku, „Anglista w podróży” 9/2019