Barcelony nie trzeba nikomu przedstawiać. Ta stolica Katalonii to chyba najbardziej popularne turystycznie miejsce na zróżnicowanej mapie Hiszpanii.

Jest to jedno z tych dumnych miast, które postrzegane jest pod wieloma względami jako ważniejsze niż sama stolica. Być może dzieje się tak z uwagi na to, że bardziej rozwinęło się na wielu płaszczyznach, w tym najsilniej na tej kulturalnej i charakteryzuje je niepowtarzalna mieszanka pasji i sukcesu- podobne wrażenia można odnieść zwiedzając Monachium czy choćby Kraków.

Barcelona – za co ją kochamy?

Dotarłam do niej bardzo późno. Barcelona zawsze kojarzyła się z przesiadkami przy podróżach w inne miejsca. Słyszałam o niej wiele. Pomyślałam- pewnie jest przereklamowana, a w rzeczywistości przypomina wiele innych europejskich metropolii. Jednak pewnego dnia miałam okazję przekonać się o wyjątkowości tego miejsca podczas intensywnych 2 dni, przed wyruszeniem w dalszą podróż.

Za co kochamy Barcelonę i czego nie możemy przegapić, choćbyśmy spędzali w niej tylko weekend?

1. Gaudi

Bajeczne dzieła tego oryginalnego architekta to wizytówka Barcelony. Najważniejsze z nich to arcydzieło myśli architektonicznej- świątynia rzymskokatolicka Sagrada Familia, swoisty symbol miasta. Co ciekawe jej budowa trwa od XIX wieku do…dziś.

barcelona-2434553_640

Ponadto, przechadzając się po centrum w okolicy Las Ramblas warto zwrócić uwagę na misterne zdobienia Casa Batlló.

Casa Battlo

                                                             Casa Batlló

Koniecznie też wybierzcie się do miasteczka Palau Güell, które zamówił u Gaudiego jego bogaty przyjaciel. Bogato zdobiony kolorowymi mozaikami i rzeźbami pałac, kościół i inne budynki przenoszą nas w inny, magiczny świat.

Palau Güell

                                                              Palau Güell

Poza tym miasto posiada wielu innych obiektów zaprojektowanych przez Gaudiego lub stylizowanych na jego dzieła.

Palau Güell

                                                             Palau Güell

2. Barca

Barcelona posiada niesamowicie bogatą infrastrukturę sportową- stadiony piłkarskie, olimpijskie, hale sportowe. Oczywiście największym stadionem jest Camp Nou, gdzie swoje mecze rozgrywa FC Barcelona, klub kochany przez cały świat.

FC Barcelona

                                                              FC Barcelona    

3. Klimat

Niepowtarzalny- zarówno jeśli chodzi o pogodę (średnia roczna temperatura to 20 stopni), jak i ludzi. Choć Katalończycy są postrzegani przez inne regiony Hiszpanii jako zarozumiali i aroganccy (pewnie z uwagi na dążenie do autonomii swojego regionu), to tak naprawdę Barcelona jest tak kosmopolitycznym miastem, że odnajdzie się w niej prawie każdy. Poza tym pełno tu ekstrawertyków i osobowości, co czyni miasto jeszcze ciekawszym. Jeśli znacie hiszpański, nie będziecie mieli większym problemów ze zrozumieniem napisów w języku katalońskim.

barcelona_6

barcelona_8barcelona_7

3. Światowe centrum turystyki

Barcelona sukcesywnie wchłania mniejsze miasta, stając się jedną z największych aglomeracji w Europie. Jest również jednym z najbardziej turystycznych miejsc na świecie. Wiąże to się to z posiadaniem gigantycznego lotniska o wysokiej przepustowości i posiadania pełnej infrastruktury potrzebnej turyście.

Aby poruszać się komunikacją miejską, warto zakupić kartę T 10, która uprawnia do 10 przejazdów (cena ok. 10 euro). Po mieście poza autobusami i metrem, możemy przemieszczać się autokarami city tour, charakterystycznymi taksówkami (ceny wołają o pomstę do nieba) lub rowerami miejskimi. Dotarcie do  obiektów turystycznych znajdujących się w wyższych punktach miasta zostało ułatwione poprzez ruchome schody.

taxi

                                                                          Taxi

Autobus Citytour

                                                            Autobus Citytour

Schody ruchome

Rowery do wypożyczenia

Rowery do wypożyczenia

4. Węzeł portów morskich

Jest wiele rzeczy, w których Barcelona jest „naj”. Należy do nich również transport morski-  stolica Katalonii posiada jeden z największych pod kątem przemysłowym i turystycznych portów w Europie.

barcelona_11

Kolumna Krzysztofa Kolumba

                                               Kolumna Krzysztofa Kolumba

Port Vell

                                       Port Vell, czyli po katalońsku Stary Port

5.  Ośrodek przemysłowy

Barcelona to jedna z największych potęg gospodarczych Europy i miasto oceniane w czołówce światowych miast o najlepszej jakości życia. Głównymi gałęziami przemysłowymi w Barcelonie są: przemysł samochodowy, farmaceutyczny, chemiczny, spożywczy i elektryczny.

barcelona_13

barcelona_15

6. Historia

Wiedząc, że port Barcelony jest jednym z największych w Europie, na pewno nie dziwi fakt, że Barcelona należała kiedyś do najważniejszych republik kupieckich w basenie Morza Śródziemnego, co wpłynęło na dynamiczny rozwój handlu i przemysłu.

Zabytków jest tutaj pełno. Warto przejść się Ramblas, czyli pełnym kawariarenek, najbardziej ruchliwym deptakiem o długości ok 1 km, który prowadzi od Placa de Catalunya do kolumny Kolumba.

barcelona_16

barcelona_17

barcelona_18

barcelona_19

7. Najpiękniejsze plaże na świecie

Takie zdanie krąży o wybrzeżu, na którym leży Barcelona. Najatrakcyjniejsze plaże znajdziemy zdecydowanie na obrzeżach miasta, np. w kierunku CastelldeFels. Będąc jednak już w centrum katalońskiej stolicy warto przejść się do byłej dzielnicy rybackiej czyli La Barceloneta z plażą o tej samej nazwie. Miejsce to słynie z przepysznych tapas.

barceloneta_l

8.  Niepowtarzalna kuchnia

Katalońska kuchnia jest bardzo aromatyczna i naprawdę smaczna. Jak w całej Hiszpanii, je się tutaj tapas popijając je popularną cavą. Warto spróbować też paelli. Choć danie to wywodzi się z Walencji, spacerując po Barcelonie można spróbować wiele jej odmian. Koniecznie zamówcie paella a la marinera, jak przystało na pobyt w portowym mieście. ¡Olé!

barcelona_20

barcelona2