Dziś zaczynamy weekend majowy ! A wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Wszystko zaplanowane, czy jesteście jeszcze przed podjęciem decyzji? Może szukacie inspiracji ? 🙂 Oto destynacje, które warto zobaczyć szczególnie w 2016 roku.

1. Brazylia
W Cidade Maravilhosa, jak mówią Cariocas czyli mieszkańcy Rio de Janeiro ponownie (po Mundialu) zagoszczą najlepsi sportowcy, a to za sprawą Igrzysk Olimpijskich. Oszałamiająco naturalny krajobraz Rio uczyni tę Olimpiadę najbardziej fotogeniczną w historii. Zawody siatkówki plażowej na Copacabanie? Zawodnicy mogą mieć problem z koncentracją ! 🙂

ipanema-beach-99388_1920

2. Francja
Euro 2016, rozpocznie się już 10 czerwca w Paryżu. Mecze będą rozgrywane na dziesięciu stadionach w dziesięciu miastach.: Bordeaux, Lens, Lille, Lyon, Marsylia, Nicea, Paryż, Saint-Denis, Saint-Étienne i Tuluza. To już trzeci raz, kiedy we Francji odbywa się ten turniej. W przerwach między meczami warto zajrzeć też w głąb miast- gospodarzy np. Bordeaux. Teraz centrum regionu, który wytwarza największą objętość win we Francji chce być znany jako światowa stolica wina. W czerwcu ma tu powstać ultra nowoczesne muzeum – La Cité du Vin.  Nazwany „Guggenheim wina”, futurystycznie zaprojektowany budynek wywołuje efekt przepływającego przez kieliszek wina.

sunset-1150947_1920

3. Kuba
Ocieplenie stosunków dyplomatycznych między Kubą a USA jest z pewnością dobrą wiadomością dla mieszkańców wyspy, ale niekoniecznie dla osób odwiedzających ten kraj. Najprawdopodobniej na Kubie wkrótce nastąpią dynamiczne przemiany.  Za kilka lat globalizacja może odcisnąć swój ślad i to co przyciągało jak magnes (stare samochody, klimatyczne kawiarnie) może już dłużej nie istnieć. Warto odwiedzić to miejsce jak najszybciej !

cuba ok

4. Nepal
Po serii niszczycielskich trzęsień ziemi i wstrząsów wtórnych, przemysł turystyczny Nepalu ponownie rośnie. Choć setki tysięcy ludzi zostało bez dachu nad głową, a codzienne życie jeszcze nie w pełni wróciło do normy, historyczne zabytki tego kraju powoli są przywracane. Szlaki piesze stopniowo zaczynają być wznawiane. Wybierając niezależne miejsca noclegowe mamy gwarancje, że pieniądze trafiają do kieszeni mieszkańców. Różnorodne krajobrazy – od Himalajów do dżungli,zamieszkałych przez tygrysy, słonie i nosorożce sprawiają, że Nepal powinien być waszą destynacją podróżniczą w 2016 roku.

nepal-100983_1920

5. Indie
A co powiedzie na podróż śladami Księgi Dżungli (trailer? Nowa produkcja łączy film aktorski z animacją komputerową i przedstawia w imponujący sposób przyrodę i krajobrazy Indii. Opowieść Rudyarda Kiplinga o  Mowglim, chłopcu wychowywanym przez wilki, została zainspirowana przyrodą i krajobrazami Madhya Pradesh. Chętni do poszukiwania dzikiego tygrysa bengalskiego i innych zwierząt dżungli mogą wybrać się na wycieczkę nową trasą w Parku Narodowym Satpura.

jungle book

6. Australia
Leżąca u wybrzeży Australii Wielka Rafa Koralowa od zawsze robiła wrażenie.  Tym bardziej, po obejrzeniu choćby fragmentu niedawno emitowanej przez BBC serii dokumentalnej Great Barrier Reef  with David Attenborough (trailer ) każdy zapragnie przenieść się do tego magicznego świata. Wielka Rafa Koralowa to bez wątpienia jedno z najcudowniejszych miejsc na ziemi i istna mekka dla płetwonurków. 

great-barrier-reef-527987_1280

7. Kolumbia
Turystyka w Kolumbii nabiera tempa. Coraz więcej podróżników jest świadoma, że niekorzystna reputacja kraju związana z przestępczością i narkotykami nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Gościnność mieszkańców na pewno nie pozwoli wam o tym zapomnieć. Medellin utożsamiane z siedliskiem  gangów i miejscem handlu narkotykami przeszło prawdziwą metamorfozę. Obecnie to tętniące życiem miasto dla osób poszukujących kulturalnych doznań.

medellin

8. Polska
Nie trzeba jechać daleko, bowiem jedna z naszych metropolii została wybrana europejską stolicą kultury na rok 2016. Organizatorzy chcą pokazać Wrocław jako miasto otwarte, z niezwykle interesującą kulturą i aspiracjami. Wrocław nowoczesny i ciekawy, nie zapominając przy tym o jego przeszłości. Warto zapoznać się z kalendarzem wydarzeń, każdy znajdzie coś dla siebie.

wroclaw-647852_1920

9. Walia
Walia obchodzi w 2016 roku tzw. „Year of Adventure”, więc jest to najlepszy czas, aby zbadać jeden z najlepszych naturalnych placów zabaw w Europie. Będąc zazwyczaj w cieniu sąsiadów, wielu wciąż nie docenia tego małego kraju. Zdobędzie on wasze uznanie przede wszystkim, dzięki niezwykłej urodzie i bardzo dobrze zachowanym zabytkom. Każdy podróżnik będzie oczarowany skalistymi szczytami Snowdonii, piaszczystymi plażami na półwyspie Gower i  klimatem małych miasteczek.

barmouth-843621_1920

10. Albania
Na deser, jeden z naszych niezmiennych faworytów. Obierając Bałkany za cel podróży zazwyczaj wybieramy Chorwację, Grecję lub ostatnio coraz bardziej popularną Czarnogórę. Albania dla wielu pozostaje nadal tajemnicą lub kojarzy się z niebezpieczeństwem. Co nas czeka? Znajdziecie tam fascynujące miejsca należące do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO tj. starożytne greckie miasto Butrint, dziewicze plaże na wybrzeżu Morza Jońskiego, wspaniałe jeziora, pozostałości osmańskiej architektury, a przede wszystkim przyjaznych mieszkańców. Zachęcamy do odbycia tej podróży, zanim reszta świata zda sobie sprawę z tego, czego brakuje, na ich „world travel list”.

albania

 

MG


Źródło: www.theguardian.com; www.roughguides.com