Johnny FD  (Johnny Jen) jest niezależnym przedsiębiorcą, który rozpoczął podróże po świecie w 2008 roku pracując jako instruktor nurkowania, walcząc profesjonalnie w sporcie Muay Thai. Jego historia została przedstawiona w Forbes Magazine, Business Insider, Entrepreneur.com, England’s Top i100 List, a nawet w duńskiej gazecie Information Denmark. Johnny napisał dwie książki: ‘12 Weeks in Thailand: The Good Life on the Cheap’ oraz 'Life Changes Quick: Simple Tips to Getting Rich, Fit, and Even Find Love’. Jest także gospodarzem Travel like a Boss Podcast i założycielem super konferencji Cyfrowych Nomadów- the Nomad Summit.

johny fd

I’m Johnny and my goal is to document and share my journey as a location independent entrepreneur with my friends and family…’
Jestem Johnny, a moim celem jest dokumentowanie i dzielenie się moją podróżą z przyjaciółmi i rodziną, będąc niezależnym od lokalizacji przedsiębiorcą”

Tak mówi o sobie na swojej stronie (www.johnnyfd.com) Johnny, którego spotkałam pewnego czerwcowego wieczoru podczas pobytu w Lizbonie.
Stolica Portugalii, dzięki swojej wyjątkowości przyciąga podróżników z przeróżnych miejsc na świecie. W ciągu dnia wszyscy aktywnie zwiedzają lub udają się na pobliskie plaże, a wieczorami odpoczywają – pijąc słynne vinho verde, przemierzając miasto wreszcie pustym tramwajem (o lizbońskich tramwajach w Kompasie) czy spacerując krętymi uliczkami. Jest to idealny czas i miejsce na poznanie ciekawych ludzi.
I tak właśnie spotkaliśmy Johnny`ego. Patrząc na niego, pierwsze co widzimy to nieschodzący z twarzy uśmiech. Johnny mówi nam, że pochodzi z San Francisco i prowadzi „international business”. Brzmi tajemniczo. Co kryje się za tym sformułowaniem ?

Johnny FD Digital Nomad

https://www.facebook.com/JohnnyFDK/


Johnny urodził się w San Francisco, które jak sam mówi jest niesamowitym miejscem do życia. Jednak nie było to najlepsze miejsce do dorastania. Przez całe dzieciństwo walczył o akceptację otoczenia,  starając się być kimś, kim nie był. Po ukończeniu Uniwersytetu Kalifornijskiego zaczął pracować w korporacji, ale nie dawało mu to wystarczająco satysfakcji. Czegoś brakowało, ale nie wiedział co to było. Kiedy firma, w której pracował została sprzedana dano mu wybór: pozostać na stanowisku, lub zwolnić się i dostać zasiłek. Wybrał to drugie. Po kilku miesiącach spędzonych z przyjaciółmi w Los Angeles, gdzie wydał pieniądze postanowił wyruszyć dalej- do Tajlandii.

Johnny FD Digital Nomad Thailand

https://www.facebook.com/JohnnyFDK/


Kiedy ludzie podróżują i jadą do innego kraju zazwyczaj opowiadają, że było świetnie, odpoczęli i dobrze się bawili. Z Tajlandią było inaczej – każdy wspominał, że była to najbardziej niesamowita podróż ich życia, a miejsce określali rajem na ziemi.
Podczas pobytu w Azji Johnny korzystał z wielu wycieczek i aktywności. Jedną z nich było nurkowanie, które bardzo mu przypadło do gustu. Natychmiast połknął bakcyla i spędził kilka kolejnych lat rozwijając swoją pasję, aby następnie uczyć innych i poszukiwać idealnego miejsca do uprawiania tego sportu. Wreszcie robił to co sprawiało mu przyjemność, a przy tym podróżował po całym świecie – m. in. Australia, Borneo, cała Azja Południowo-Wschodnia, Karaiby.

Johnny FD Digital Nomad Diving

https://www.facebook.com/JohnnyFDK/


W pewnym momencie zdał sobie sprawę, że nie chce już  być facetem z kurortu, uczącym nurkowania. Chciał być kimś więcej. Aby uzbierać trochę pieniędzy postanowił trenować Muay Thai. Jest to styl walki praktykowany w Azji. Wkrótce miał skończyć 30 lat, pomyślał więc, że jeśli nie spróbuje teraz to już pewnie nigdy. 
Po sześciu profesjonalnych walkach i latach oszczędnego życia, będąc po 30stce uświadomił sobie, że nie mógł sobie pozwolić nawet na bilet lotniczy do domu, gdyby chciał.
I wtedy postanowił założyć bloga. Wiedział, że ludzie potrafią zarabiać duże pieniądze, przedstawiając własne historie w internecie, zmieniając jest następnie w e- booki. Postanowił też spróbować i napisał pierwszą książkę ‘12 Weeks in Thailand: The Good Life on the Cheap’, która opowiadała o jego dwóch największych pasjach – walce (Muay Thai)  i nurkowaniu. Przyniosła ona pierwsze zyski. Wtedy też  powstał jego przydomek FD (Fighting – F, Diving – D). 

Johnny FD Digital Nomad Fighting

https://www.facebook.com/JohnnyFDK/


Johnny chciał dowiedzieć się jak zarabiać więcej, dlatego postanowił podszkolić się u osób mających na co dzień do czynienia z tym biznesem. Nie zdawał sobie sprawy jak wiele jest tzw. „Nomandów Cyfrowych” – osób, które podróżując wymieniają informacje, przekazują swoje doświadczenia lub pracują niezależnie z każdego miejsca na świecie, korzystając ze zdobyczy techniki tj. Internet czy telefonia komórkowa. Wówczas n
atknął się na dropshipping (sprzedaż przez internet polegająca na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na dostawcę), ukończył kurs i rozpoczął swój własny biznes w Chiang Mai, który stał się jego głównym źródłem dochodu.
Zaczął od zarobienia 100 $ online, prowadząc sklep e-commerce, który niedawno został sprzedany za 60 tys.(sprzedaż sklepu drop shipping).

I Sold My Dropshipping Store! Johnny FD Digital Nomad


Tłumaczy, że działalność prowadzi się w dwóch trybach : wzrostu, poświęcając 40-50 godzin tygodniowo (realizacja nowych projektów i możliwości) oraz utrzymania, pracując 4-10 godzin tygodniowo (serwis, konserwacja, udoskonalanie).
Obecnie spędza czas podróżując po świecie jako Cyfrowy Nomad, tworząc wiele strumieni pasywnego dochodu. Nigdy nie spodziewał się, że jego blog, który miał być jedynie sposobem komunikacji z rodziną i przyjaciółmi stanie się tak popularny. Johnny pisze tu nie tylko o podróżach i biznesie, ale także o wielu innych aspektach życia, w tym jak wyznaczać i realizować swoje cele. Swoją wielozadaniowością i optymizmem Johnny potrafi zainspirować każdego.

Johnny FD Digital Nomad Coach

https://www.facebook.com/JohnnyFDK/


Jak mawiał Konfucjusz – wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu. Jak znaleźć pomysł na życie i od czego zacząć ?  Specjalnie dla youplantravel Johnny zgodził się udzielić nam kilku wskazówek ! 

Johnny FD Digital Nomad

http://www.johnnyfd.com/


Youplantravel:
Często słyszymy historie osób, które rzucają pracę w dużych korporacjach, aby zmienić swoje życie i podróżować dookoła świata. Co doradziłbyś osobom, które chętnie by spróbowały tego samego, lecz wahają się, jak zrobić pierwszy krok, lub uważają, że to nie dla nich?
Johnny FD: Jeśli boisz się zostawić swoją pracę, znajdź sposób na budowanie pasywnego dochodu, póki jeszcze pracujesz. Gdy tylko Twoje miesięczne przychody z niego wyniosą po ok. 1 tys.rocznie przenieś się do jakiegoś niedrogiego miejsca (dla mnie są to kraje takie jak Polska czy  Chiang Mai w Tajlandii) i poświęć się całkowicie własnej firmie.

YPT: Czy taka zmiana miała miejsce krok po kroku, czy też natychmiast pociągnęła za sobą również zmianę innych sfer życia?
J: Na początku podróżowałem i pracowałem jako mistrz nurkowania. Robiłem to przez parę lat, zanim rozpocząłem pracowanie całkowicie zdalne. Napisałem o tym moją pierwszą książkę: 12 Weeks in Thailand: The Good Life on the Cheap. 

YPT: A co z Twoimi znajomymi i rodziną? Czy wspierali Cię w tej decyzji?
J: 
Każdy z nich miał w zanadrzu 100 powodów, dla których nie powinienem był tego robić i mnie przestrzegał. Teraz, gdy mogę zapłacić rodzicom za podatek od nieruchomości na ich dom i wysyłać im po 1 tys.$ miesięcznie i widzą, jak szczęśliwy jestem podróżując po świecie, nie uważają tego za taki zły pomysł.

YPT: Gdy zmieniałeś swój styl życia- czy miałeś przy sobie osobę, która pomogła Ci w tym, popchnęła do działania?
J: Jedyną taką osobą był instruktor nurkowania, którego spotkałem na wakacjach. Ale tak naprawdę to nawet on nie popchnął mnie do działania. W zasadzie nikt Cię nie popchnie, musisz po prostu zebrać się na odwagę i ruszyć. 

YPT: Czy masz jakiś idoli, ludzi, którzy Ciebie inspirują?
J: Podziwiam Elona Muska. Całe życie robi to, co jest w jego przekonaniu może pomóc światu, nawet gdy inni są innego zdania, myślą, że to głupie albo niemożliwe.

Johnny FD Digital Nomad

https://www.facebook.com/JohnnyFDK/


YPT: Wiemy już, że na jakiś czas zatrzymałeś się we wschodniej Europie, jakie są Twoje oczekiwania odnośnie tej wyprawy?
J:  Właściwie wyprawa w kierunku Europy wschodniej mnie trochę przeraża, bo kompletnie nie wiem, czego się spodziewać. Jednak, jak na razie mój pobyt w Polsce był cudowny, niektóre z Waszych większych miast są nawet bardziej rozwinięte niż Zachód. Macie Ubera, bardzo szybki internet i znakomite przestrzenie co-workingowe. Teraz, gdy wylądowałem w Sofii w Bułgarii, dostrzegłem, że z tym całym postępem technologicznym, miasta bardzo szybko się rozwijają i tak łatwo do nich przyjechać i je zwiedzać.

YPT: Jakie są Twoje następne plany- zarówno jeśli chodzi o podróże, jak i Twoją pracę?
J: Chcę spędzić jeszcze trochę czasu w Europie w przyszłym roku, gdyż kocham to miejsce. Jeśli chodzi o moją pracę, planuję zwiększyć ilość odbiorców mojego podcasta Travel Like a Boss i zwiększyć liczbę odwiedzających mój blog JohnnyFD.com, bo uwielbiam dzielić się moją historią z innymi i pomagać im zbudować w sobie, jak to nazywam, niezależność od miejsca zamieszkania.

Johnny FD Digital Nomad

https://www.facebook.com/JohnnyFDK/


YPT:
 
Czego chciałbyś nauczyć się w najbliższej przyszłości?
J:  Być może spędzę tą zimę na nauce snowboardu albo jazdy na nartach.

YPT: Czy czujesz się spełniony? Czy zmieniłbyś coś w ścieżce, którą obrałeś?
J: Jestem bardzo szczęśliwy i spełniony. Mam wspaniałych przyjaciół, wolność, zdrowie i odniosłem sukces. Ale część mnie pragnie jeszcze pewnego dnia założyć rodzinę. Zobaczymy, może nastąpi to już za parę lat.

YPT: Co daje Ci największe szczęście?
J: Myślę, że dzielenie się moim sukcesem z innymi ludźmi, w szczególności tymi, których udało mi się zainspirować.

Udzielając wywiadu Johnny wraz ze swoim buddym Samem podróżowali z Polski do Bułgarii, aby tam rozpocząć wyprawę po Europie Wschodniej. Youplantravel będzie relacjonować kolejne etapy ich podróży. Bądźcie na bieżąco – facebook i Kompas .

Rozmawiały: Maja Giętkowska, Joanna Giętkowska