W dniach 13-15 grudnia 2023 wzięliśmy udział w spotkaniu „CSOs at the forefront of refugees support – common challenges and solutions”. Międzynarodowe spotkanie odbyło się z inicjatywy Programu Aktywni Obywatele – Funduszu Regionalnego oraz Programu Aktywni Obywatele – Funduszu Krajowego, a jako reprezentacja YPC byli Łukasz Ignasiński i Ada Sanger

Podczas 3 dni w Warszawie braliśmy udział w sesjach plenarnych, warsztatach i panelach dyskusyjnych. Spotkanie prowadzone było w taki sposób, by zaproszone organizacje mogły wzajemnie poznawać swoich przedstawicieli i prowadzone działania. Wszystkich łączyła praca z migrantami i osobami z doświadczeniem uchodźczym.

Przy konferencji współpracowali operatorzy Active Citizens Fund z takich krajów, jak Chorwacja, Grecja, Litwa i Rumunia. Wśród uczestników znaleźli się ambasadorowie Norwegii i Islandii, a także przedstawiciel Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR Polska).

Dodatkowo uczestnicy spotkania we wtorek mieli możliwość uczestnictwa w instalacji performatywnej „Imperium” w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Spektakl jest inspirowany obrazem kroczącego lasu z „Makbeta” oraz doświadczeniami osób migrujących i pomagających na granicy polsko-białoruskiej. 

W środę wzięliśmy udział w wizycie studyjnej do Polskiego Forum Migracyjnego. Mogliśmy poznać od środka pracę ważnej w Polsce organizacji i porozmawiać o różnicach i podobieństwach polityki migracyjnej w państwach uczestniczących w spotkaniu.

Oprócz tego odwiedziliśmy studio Radia RDC, gdzie na żywo podczas programu „Popołudnie Radia dla Ciebie” opowiedzieliśmy o m.in o tym jak pracujemy metodami teatralnymi z osobami uchodźczymi — dziećmi i dorosłymi z Ukrainy. Cały wywiad można posłuchać pod linkiem: https://www.rdc.pl/podcast/popoludnie-radia-dla-ciebie_FCt8vL79UA9lmdeTkti3?episode=UXDFDFOsVy3nJ1M4Y5TD

fot. Ada Sanger | Aktywni Obywatele