16 stycznia odbyło się spotkanie informacyjne, podczas którego informowaliśmy, jakie są nasze plany związane z projektem Wielokulturowi Sąsiedzi. Spotkanie odbyło się w murach Dworu Artusa i było transmitowane na żywo na naszym Facebooku. Nagranie transmisji jest dostępne na naszym profilu Facebookowym pod linkiem: https://www.facebook.com/youplanculture/videos/950913958872153.

Wielokulturowi Sąsiedzi to cykl działań pozwalających wzmacniać międzykulturową integrację wśród mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Projekt obejmuje organizację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w Toruniu, w które będą zaangażowane osoby o różnym pochodzeniu.

„Wielokulturowi sąsiedzi to cykl działań włączających obcokrajowców, głównie z województwa kujawsko-pomorskiego, w budowanie lokalnego środowiska. Chcemy zachęcić osoby w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, kulturze i światopoglądzie do wspólnej rozmowy, a także do budowania kultury dialogu. Chcemy pokazać, że wielokulturowość to atut.”
Maja Giętkowska, współorganizatorka projektu

Działania w ramach projektu będą się odbywać na przestrzeni całego 2022 roku, nie zabraknie w nich tańca, muzyki, radia, kuchni i dialogu. Najbliższym wydarzeniem są warsztaty teatralne Kontynentyktóre będą odbywać się w marcu i kwietniu. Będą one realizowane we współpracy z Wyższą Szkołą Bankową w Toruniu. Warsztaty będą się opierać o poznawanie rytuałów, tańców i gestów innych kultur, na których bazie zostanie stworzony wielokulturowy spektakl. Warsztaty są skierowane do młodzieży w wieku od 16 do 24 lat.

Wiosną we współpracy z fundacją Emic zostaną zorganizowane warsztaty kulinarne Świat od Kuchni. Są one spotkaniami międzypokoleniowymi, familijnymi. Kierowane są zarówno do młodszych, jak i starszych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Świetnie się na nich odnajdą rodziny z dziećmi.

We współpracy z fundacją Emic będzie także organizowany cykl warsztatów z komunikacji międzykulturowej. Zostaną na nie zaproszone osoby z różnych krajów, aby punkty widzenia uczestników jak najbardziej się od siebie różniły.  Na podstawie warsztatów powstanie tutorial dotyczący komunikacji.

Latem pojawi się seria wywiadów i audycji, których będzie można wysłuchać na antenie radia. Finałem całego projektu będzie czwarta edycja Festiwalu Kultury Podróży Światopogląd. Będzie on poświęcony trzem krajom z trzech różnych kontynentów. Festiwal obędzie się w ostatnim  tygodniu września.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy, informacja o zapisach będzie przekazywana przez media społecznościowe fundacji You Plan Culture (https://www.facebook.com/youplanculture). Aktualności będą również udostępniane na stronie: https://youplanculture.com/.

Partnerami akcji są: Fundacja Emic, Centrum Kultury Dwór Artusa, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu, oraz Centrum Współpracy Międzynarodowej.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.