23.02.2016 | Europa
Street food, czyli w wolnym tłumaczeniu „jedzenie uliczne,” jest najnowszym odkryciem londyńczyków. Jedzenie serwowane na świeżym powietrzu wywodzi się z Azji, gdzie gotowanie i sprzedawanie potraw na ulicy jest na porządku dziennym. Jednak w Anglii popularność tego typu gastronomii zaczęła rosnąć dopiero kilka lat temu. Korzystając z początków ruchu jedzenia ulicznego, turyści odwiedzający Londyn powinni wziąć je pod uwagę – ceny są o wiele niższe niż w restauracjach, a do tego atmosfera niepowtarzalna! W związku z tym, przygotowaliśmy dla Was zestawienie pięciu najlepszych marketów ze street food w stolicy Wielkiej Brytanii
Ten uliczny rynek jest jednym z najstarszych w Londynie, rozpoczynając handel około 1770 roku. W dniu dzisiejszym dalej sprzedaje ubrania i antyki, no i oczywiście jedzenie. Jedne z najbardziej znanych stoisk to Tongue n Cheek, gotujące mięso po włosku, Freebird Burritos serwujące meksykańskie potrawy, i Savage Salads, oferujące interesujące sałatki. Zwyczajowe godziny otwarcia stoisk z jedzeniem na terenie tego marketu to poniedziałek – piątek od 11:00 do 15:00.
Początek marketu Berwick Street.
Ryneczek mieści się w pobliżu stacji metra Notting Hill i Ladbroke Grove: http://shopportobello.co.uk/about-portobello-market/maps/.
Market znajdujący się na Portobello Road to jeden z największych rynków w Londynie – ma prawie kilometr długości! Mniej więcej w jego połowie znajdziemy wiele stoisk sprzedających uliczne jedzenie, w tym budkę handlującą azjatyckim falafelem (codziennie oprócz niedziel), stanowisko smażące francuskie naleśniki, czyli crepy (piątki i soboty), czy stoisko serwujące morokańską zupę, które wygrało konkurs BBC na najlepsze jedzenie uliczne w 2012 roku (poniedziałek – piątek).
Francuskie naleśniki na słodko – najpopularniejsze są te z Nutellą i bananem.
W pobliżu stacji metra Camden Town: http://www.camdenmarket.com/service/find-us.
Usytuowane w jednym z najbardziej charakterystycznych rynków uliczych w Londynie, street food jest tutaj wszechobecne. Wchodząc na tereny części rynku Camden takie jak Camden Lock czy Stables Market, nie zdziwmy i przestraszmy się, gdy zostaniemy ze wszystkich stron powitani okrzykami – sprzedawcy są tutaj bardzo konkurencyjnie nastawieni! W Camden Market znajdziemy jedzenie z każdej części świata – jest tutaj pizza, lody, curry, czekolada, noodle, i czego tylko jeszcze nam dusza zapragnie. Spis większości stanowisk możemy znaleźć na stronie: http://www.camdenmarket.com/category/food-drink. Budki z jedzeniem ulicznym na Camden Market są zazwyczaj otwarte codziennie, od godziny 10:00 do 18:00.
Chińskie noodle są jedną z najpopularniejszych potraw ulicznych na Camden Market.
W pobliżu stacji metra Dalston Junction i Dalston Kingsland: http://www.streetfeastlondon.com/where/dalston-yard.
Jeden z wieczornych marketów handlujących ulicznych jedzeniem, który pojawia się sezonowo, zazwyczaj od wiosny do jesieni. Jest on jednym z największych miejsc w Londynie gdzie możemy skosztować street food, poświęconym tylko i wyłącznie stoiskom gotującym. W sezonie zwyczajowo otwarty jest od 17:00 do 00:00 codziennie. Wstęp przed 19:00 jest darmowy, po tejże godzinie kosztuje 3 funty. Spis wszystkich stoisk znajdziemy na stronie: http://www.streetfeastlondon.com/eat/.
Jedno ze stoisk na wieczornym Dalston Yard Market.
W pobliżu stacji metra Brixton: http://brixtonmarket.net/getting-here/.
Na rynku Brixton wyraźnie widoczne są wpływy kulturowe i etniczne mieszkańców tamtejszych okolic – znajdziemy tu wiele potraw azjatyckich, afrykańskich i karaibskich, takich jak zupę miso, smażony ryż z warzywami, czy pikantne udka kurczaka. Poza jedzeniem, handlarze sprzedają tu wszystko – od ubrań po dekoracj i świeże owoce morza. W poniedziałki Brixton Market otwarty jest od 8:00 do 18:00, w pozostałe dni tygodnia od 8:00 aż do 23:30!
Wejście na Brixton Village Market – pomiędzy piekarnią a rybami.
Rynków sprzedających jedzenie uliczne jest w Londynie mnóstwo – te podane powyżej to tylko szczyt góry lodowej! Przed Wami mamy nadzieję owocna wycieczka do stolicy, podczas której zweryfikujecie, który z rynków Wam podoba się i smakuje najbardziej. Miłej zabawy i smacznego!
Autor: Marta Zając
Chcesz wiedzieć więcej o życiu Polki w Londynie ? 🙂 Kliknij tutaj