Żyjemy w czasach, w których podróże przestały być przywilejem najbogatszych, a turystyka stała się jednym z największych przemysłów na świecie. Bo turystyka to przemysł – podobnie jak wydobycie surowców, produkcja maszyn czy rolnictwo wpływa na świat. Niestety, w dużej mierze jest to wpływ negatywny.

Jak podróżować, by nie szkodzić środowisku i ludziom, których odwiedzamy? Czy to w ogóle możliwe? Kim jest świadomy podróżnik? Do kogo idą pieniądze, które wydajemy w podróży? Kto kształtuje nasze wyobrażenie o świecie? Czy wszystkie egzotyczne kultury zmienią się w “Disneyland”? Czy można dziś jeszcze cokolwiek “odkryć”?

Podczas warsztatów poruszymy wiele tych i innych kwestii, zadając mnóstwo pytań, na które nie ma prostych odpowiedzi. Żyjemy w czasach, w których nie ma prostych rozwiązań, ale zdając sobie sprawę z pewnych procesów możemy starać się minimalizować swój wpływ na świat, lub kierować go we właściwą stronę.

Na warsztatach zastanowimy się m.in czy zawsze warto oszczędzać? Czy lepiej jechać na własną rękę czy z biurem podróży? Obliczymy swój ślad węglowy i ślad wodny rzeczy, które mamy na sobie.

Porozmawiamy również o:

Wolontariacie międzynarodowym

Wynajmie krótkoterminowym (np. Airbnb)

Biznesie turystycznym od kuchni

Zwierzętach w krajach azjatyckich

Przewodnikach turystycznych i literaturze podróżniczej

Fotografii podróżniczej

“Grzechach” turystów i dobrych praktykach

To od nas zależy, jak będzie wyglądał świat.