Lizbona to przepiękne miasto, niepodobne do innych europejskich stolic. Czas tu płynie powoli i nikomu to nie przeszkadza. Przeglądając zdjęcia z podróży, pocztówki, souverniry nie da się nie zauważyć wszechobecnych tramwajów. Przeważają żółte, ale zdarzają się również czerwone i zielone. Lizbońskie tramwaje są zdecydowanie symbolem stolicy Portugalii.

tramwaj 4

Miasto posiada sieć osobliwych, staromodnych tramwajów, które przechylają się  i wydają pisk przemierzając wąskie ulice. Wizyta stolicy Portugalii nie będzie kompletna bez przejażdżki jednym z tych klasycznych, przedwojennych tramwajów –  Remodelado. Jest pięć różnych tras tramwajowych, które kierują na wschód (w stronę Alfamy) lub na zachód (w kierunku Belem).

tramwaj ok 111

tramwaj ok 10

Ważnym punktem odwiedzin Lizbony jest podróż tramwajem numer 28. Ta przyjemna trasa przebiega przez najlepsze dzielnice stolicy, w tym Baixa, Graça, Alfama i Estrela, ale większość odwiedzających podróżuje nią, aby wspiąć się na strome wzgórze z dzielnicy Baixa do zamku i Alfamy.

tramwaj 23

Ze względu na pofałdowaną trasę tylko klasyczne tramwaje Remodelado, które pierwotnie zostały zlecone w latach 30stych, są w stanie poruszać się po  stromych wzniesieniach czy ostrych zakrętach torów. Tramwaje, które w jakimkolwiek innym mieście już dawno znajdowałyby się w muzeum, stanowią integralną część lizbońskiej sieci transportu publicznego, a wycieczka do Lizbony bez przejażdżki nimi nie jest kompletna.

tramwaj ok1

Tramwaj 28 pokonuje najdłuższą trasę w Lizbonie, wykonując pętlę na wschodzie Baixa, Graca i Alfama następnie wyrusza na zachód do Estrela i Campo de Ourique. Pierwszy odcinek jest faworytem wśród większości turystów, gdy tramwaj „skrzeczy” mijając Alfamę, Katedrę Sé i Miradouro (punkt widokowy) de Santa Luzia. Dalsza podróż w kierunku zachodnim jest również przyjemna i malownicza – przemierzamy dystrykt Estrela, aby zakończyć wycieczkę przy wspaniałej Bazylice Estrela.

tramwaj 36

Bilety można kupić w tramwaju u kierowcy lub w automacie –  jednorazowy kosztuje 2,85 euro. Lepszą opcją jest zakup biletu 24 godzinnego za 6 euro- upoważnia on także do przejazdów tramwajami, autobusami i metrem. Te bilety można kupić na stacjach metra. Tramwaj numer 28 kursuje co 11 minut, a ostatni odjeżdża o około 21 szej.

tramwaj 21

tramwaj-1

tramwaj 31

Najlepszą porą na podróż  to poranek lub wczesny wieczór, bowiem podczas sezonu letniego tramwaj jest przepełniony. Znaczna ilość turystów w małej, zamkniętej przestrzeni przyciąga kieszonkowców, dlatego trzeba być czujnym i pilnować swoich rzeczy.

tramwaj 10

tramwaj 67

Małe, żółte tramwaje Remodelado pochodzące z lat 30stych zachwycają tradycyjnym urokiem – od oryginalnych pokręteł i dźwigni aż po niewygodne ławki z wypolerowanego drewna. Nazywane są Remodelado (pol. przebudowany), ponieważ na szczęście w latach 90tych wzbogacone zostały o lepsze hamulce, a elektryka została udoskonalona. Niektórzy użytkownicy mogą odczuć, że hamulce są czasami zbyt dobre. 🙂

tramwaj 52

tramwaj ok 2

tramwaj 43

tramwaj 49

tramwaj 16

Jeśli uda Wam się złapać miejsce przy oknie w tramwaju linii 28, czeka Was fantastyczna wycieczka po mieście w cenie biletu komunikacji miejskiej !

tramwaj 17