Seminarium – Praca z uczniem/uczennicą z doświadczeniem uchodźczym

W ciągu roku do polskich szkół trafiło ok. 200 tys uczniów z Ukrainy. (Dane z Systemu Informacji Oświatowej). To wyzwanie zarówno dla nich, jak i nauczycieli i pedagogów, którzy nagle zaczynają pracować w wielokulturowej klasie.

Spotkania przeznaczone dla pedagogów i nauczycieli – polskich i ukraińskich, z obszaru województwa pomorskiego, mające na celu stworzenie pola do rozmowy na temat komunikacji międzykulturowej, włączania do społeczności szkolnej osób o innym pochodzeniu oraz integracji wśród uczniów.

Na podstawie wniosków powstałych podczas spotkań zostanie opracowany dwujęzyczny e-przewodnik do komunikacji międzykulturowej dla pedagogów.

Zapisy: https://bit.ly/ZgloszenieSeminariumYPC_MEG
Udział w seminarium jest bezpłatny.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu “PoznajMY się” Fundacji You Plan Culture finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię i Funduszy Norweskich z Funduszy EOG w ramach Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

Seminarium wpisuje się w cykl spotkań ,,Edukacja na fali. Pasjonaci na pokład!” realizowanych przez Muzeum Emigracji w Gdyni.

Termin seminarium:

15 kwietnia 2023r. (sobota) – 10:00 – 14:00*

*dla chętnych możliwość zwiedzania Muzeum Emigracji z przewodnikiem po zakończeniu seminarium

Liczba miejsc:

40

Zapisy:

do 6 kwietnia 2023r. przez formularz zgłoszeniowy – https://bit.ly/ZgloszenieSeminariumYPC_MEG

Miejsce:

Muzeum Emigracji w Gdyni ul. Polska 1 – sala multimedialna

Ramowy plan seminarium:

10:00 – Rozpoczęcie seminarium – przywitanie
10:15 – 11:00 – „Razem damy radę!” – prowadzenie: Bogusława Gontarz 
11:00 – 11:45 – „Praca szkolnego koordynatora ds. uczniów z doświadczeniem migracji. Wyzwania i dobre praktyki.” – prowadzenie: Nataliia Kovalishyna
11:45 – 12:30 – przerwa kawowa
12:30 – Praca metodą „world cafe” moderacja: Aleksandra Mońko i Aleksandra Musielak
14:00 – Zakończenie seminarium
14:30 – Zwiedzanie Muzeum Emigracji z przewodnikiem (dla chętnych)

Osoby prowadzące seminarium:

Grafika przedstawia zdjęcie osoby prowadzącej seminarium - Bogusławy Gontarz.

Bogusława Gontarz: Psycholog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji w Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym. Posiada certyfikat ukończenia Studium Terapii Dzieci i Młodzieży, a także Akademii Profilaktyki i Terapii Uzależnień Behawioralnych. Stale współpracuje z Uniwersytetem SWPS w Sopocie, Fundacją Młodorośli w Gdyni, KORA Medica i Muzeum Emigracji w Gdyni. Od 10 lat prowadzi różne formy oddziaływań rozwojowych z zakresu psychologii kierowane do szerokiego spektrum grup, m.in. kadry pedagogicznej, osób studiujących, rodziców i opiekunów, kadry medycznej i więziennej, osób uczących się w szkołach na różnych poziomach edukacji. Na co dzień realizuje prywatną praktykę psychologiczno – psychoterapeutyczną, w ramach której pracuje z nastolatkami, rodzinami i dorosłymi.

Grafika przedstawia zdjęcie osoby prowadzącej seminarium - Nataliie Kovalyshyna

Nataliia Kovalyshyna: Koordynatorka ds. uczniów z doświadczeniem migracyjnym, ukończyła w Ukrainie Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny oraz Wyższą Szkołę Artystyczną. Jest specjalistką w dziedzinie pomocy uczniom i ich rodzicom w integracji i adaptacji do nowych warunków szkolnych. Ma szerokie doświadczenie w pracy z migrantami jako członkini dwóch kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek przy prezydencie miasta Gdańska. Na co dzień współpracuje z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Instytutem Równowagi Społeczno-Ekonomicznej, Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Europejskim Centrum Solidarności. Swoją pozytywną energią i szeroką wiedzą dzieli się z innymi biorąc udział w licznych programach, m.in. jako trener w „Szkole Różnorodności”, ekspert z zakresu edukacji w projekcie „Cześć!” i jako prowadząca warsztaty w projekcie „Domivka”. Jej życiowe motto brzmi: „Największą motywacją jest miłość do ludzi i życia”. Prywatnie spełnia się jako mam dwójki synów, utalentowana hafciarka oraz energiczna tancerka.

Moderatorki:

Grafika przedstawia zdjęcie moderatorki  seminarium - Aleksandrę Mońko

Aleksandra Mońko: Dyrektorka w Niepublicznej Szkole Podstawowej Montessori Latawiec w Sopocie i Gdyni oraz psycholożka z kilkuletnim doświadczeniem pracy w trójmiejskich szkołach (absolwentka psychologii na Uniwersytecie Gdańskim). Słuchaczka Studiów Podyplomowych Liderów Oświaty w Collegium Civitas. Prowadzi zajęcia ze studentami psychologii i pedagogiki w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku i Gdyni. W ludziach widzi zasoby, a nie braki (ukończyła kurs podstawowy Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, Kids’ Skills oraz Szkołę Animatorów Profilaktyki). Angażuje się w różne działania, łączy pomysły, ludzi, różnorodne metody oraz środki wyrazu, czego owocem jest Stowarzyszenie Educational Cha(lle)nge, którego jest współtwórczynią. Za jej sprawą w Trójmieście pojawił się międzynarodowy projekt społeczno-artystyczny Brave Kids, w którym pełni funkcję koordynatorki i instruktorki. W wolnych chwilach delektuje się różnymi smakami, zatapia w dźwiękach muzyki, praktykuje jogę, tańczy, tworzy i podróżuje.

Grafika przedstawia zdjęcie moderatorki  seminarium - Aleksandrę Musielak

Aleksandra Musielak: Psycholożka–pasjonatka od lat pracująca z dziećmi i nastolatkami. Wicedyrektorka w szkole podstawowej oraz wiceprezeska Stowarzyszenia Educational Cha(lle)nge. Pomysłodawczyni Gdańskiego Forum Edukacyjnego, które przy udziale uczniów, rodziców, nauczycieli i ekspertów zmienia gdańską edukację. Prowadzi zajęcia ze studentami. Popularyzuje wiedzę psychologiczną. Ukończyła Uniwersytet SWPS oraz Psychologię Kliniczną, intensywny trening Nonviolent Communication. Pracuje w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Oprócz psychologii i innych ludzi pasjonują ją filmy, podróże, książki i psy.

Bloki podczas seminarium:

Razem damy radę!

Prowadzenie: Bogusława Gontarz

Wojna, przymusowa migracja, dwa narody, jedna szkoła. Rok adaptacji i integracji, a w tym różnice kulturowe i edukacyjne. Co się udaje? Co nadal jest trudne? Co dalej? Wykład jest kontynuacją działań Muzeum Emigracji w Gdyni w obszarze wsparcia kadry pedagogicznej w związku z wojną w Ukrainie i obecnością uczących się osób uchodźczych. Zakłada otwartą formułę, czyli z aktywnym udziałem jego odbiorców i odbiorczyń.

Temat będzie poruszony z perspektyw psychologicznej. W trakcie zatrzymamy się również przy poznaniu materiałów „Razem damy radę! Dobre praktyki i rekomendacje na temat pracy z nowoprzybyłymi uczniami i uczennicami.” nieodpłatnie dostępnych na stronie Muzeum Emigracji w Gdyni.

Praca szkolnego koordynatora
ds. uczniów z doświadczeniem migracji. Wyzwania i dobre praktyki.

Prowadzenie: Nataliia Kovalishyna

W momencie eskalacji wojny w Ukrainie, doświadczyliśmy bardzo dużej obecności uczniów ukraińskich w polskich szkołach. Okazało się to sporym wyzwaniem, nieocenionym wsparciem
było wówczas stanowisko szkolnego koordynatora ds. uczniów z doświadczeniem migracji.

Na czym dokładnie polega
praca szkolnego koordynatora?
Z jakimi wyzwaniami mierzy się
na co dzień i w jaki sposób je rozwiązuje?
Jak wygląda edukacja w Ukrainie, także ta dedykowana uczniom z niepełnosprawnościami?

Na te pytania postara się odpowiedzieć Natalia Kovalishyna, która stanowisko szkolnego koordynatora objęła już kilka lat temu. Jej bogate doświadczenie zawodowe pozwoli dostarczyć także dobrych praktyk, które sprawdzają się
w pracy z uczniami z doświadczeniem migracji oraz uchodźstwa.

Praca metodą „world cafe”

Moderacja: Aleksandra Mońko i Aleksandra Musielak

Podczas seminarium będziemy
pracować metodą „world cafe”. 

To metoda, która polega na jednoczesnej rozmowie o kilku aspektach danej kwestii (przypisanych do osobnych stolików) przez uczestników podzielonych na grupy; przez zmiany stolików, uczestnicy mogą omówić wszystkie tematy.

Podczas wypisywania formularza zgłoszeniowego można wyrazić chęć zaopiekowania się jednym ze stanowisk

Zapisy: https://bit.ly/ZgloszenieSeminariumYPC_MEG

RODO: https://youplanculture.com/rodo/
Regulamin: https://polska1.pl/zmiany-w-regulaminie-zwiedzania/

Podsumowanie seminarium:

Seminarium – Praca z uczniem/uczennicą z doświadczeniem uchodźczym [fotorelacja]
Seminarium – Praca z uczniem/uczennicą z doświadczeniem uchodźczym [fotorelacja]
Seminarium – Praca z uczniem/uczennicą z doświadczeniem uchodźczym [fotorelacja]
E-przewodnik po seminarium już dostępny
E-przewodnik po seminarium już dostępny
E-przewodnik po seminarium już dostępny